Kuba, miliardáři ve vesmíru a další poznámky

19. 7. 2021

Mnozí na levici se vyhýbají prohlášením proti západnímu imperialismu, protože vidí mezinárodní dynamiku jako příliš složitou, i když ve skutečnosti to je nejméně složitá součást kapitalistického impéria. Největší mocenská struktura světa vraždí lidské bytosti, aby si prosadila kontrolu. Vidíte? Velice prosté.

Když chápete, že policejní brutalita je problém nebo že oligarchové okrádají dělnickou třídu, potom přijmout myšlenku, že také společně drží Zemi obepínající impérium s použitím neustálého masového vraždění, by mělo být obzvlášť snadné. To jen propaganda vypráví, že to je celé složitější. Jakmile zjistíte, jak je to prosté, jak dalekosáhlé zlo to je a jak na tom závisí všechny další zlořády impéria, pochopíte, že odmítání válečné mašinérie do USA soustředěné mocenské aliance by mělo být pro všechny na levici nejvyšší prioritou. Je to hlava bestie.

Intervencionismus USA je doslova vždycky katastrofický a doslova nikdy nedosáhne toho, o čem jeho stoupenci tvrdí, že dosáhne, a přece kdykoliv se někde na světě strhne nějaký spor, Američani začnou říkat: „Musíme něco udělat!“

Proč ne. Ne, nemusíte. Prosím, prosím, prosím, nedělejte.

Vláda USA vede války po celém světě, obtáčí planetu vojenskými základnami, navyšuje jaderné materiály a pracuje na zničení každého národa, který je neposlouchá, takže nás sdělovací prostředky naléhavě varují před děsivou tyranskou kubánskou vládou.

Ano, USA úmyslně škrtí Kubu s cílem rozdmýchat nepokoje. Ano, pokoušely se o změnu režimu na Kubě, dokonce invazemi a stovkami pokusů o atentáty. Ne, nemůžeš vinit USA z nepokojů na Kubě, ty zatracenej tankovej fanatiku.

Pokusíte-li se spojit nepokoje na Kubě s rozsáhlou historií intervencionismu USA, lidé na vás křičí, že Kubáncům odpíráte „agenturu“. Agentura, agentura, agentura, agentura. Započítají do toho všechny možné agentury kromě Ústřední zpravodajské služby (CIA, Central Intelligence Agency).

Je divoké, jak USA mají zpravodajskou agenturu, jejíž skutečnou činností je způsobovat nestabilitu a nepokoje v národech, které neuposlechnou její diktát, a má za sebou velmi rozsáhlou a dobře zdokumentovanou historii, ale když v obdobích nepokojů a nestability v těchto státech řeknete „CIA“, označí vás za bláznivého idiota.

Jen vyšinutý šílenec by naznačil, že CIA možná dělá to, co dělá doslova vždycky.

Učím své děti o socialismu tím, že jednostranně uvaluji sankce na jejich jídlo a hračky a pak, když si stěžují, řeknu: „Vidíte, to dokazuje, že socialismus nefunguje.“

Když americké blokády na Kubě způsobují utrpení, utrpení dokazuje, že socialismus nefunguje. Když blokády Jemenu podporované USA způsobují utrpení, je to nešťastná a tragická náhoda přírody.

Ke kolonizaci vesmíru nikdy nedojde. Je to klam propagovaný miliardáři, kteří mají eminentní zájem na obchodování s myšlenkou, že ekologicky neudržitelnou povahu statu quo kapitalismu lze vyřešit přeměnou lidstva na druh létající do vesmíru. Lžou.

Kapitalismus nemá odpověď na ničení našeho ekosystému. Motiv peněz a zisku není moudrý pro řešení této prekérní situace. Proto kapitalisté buď předstírají, že k destrukci nedochází, nebo předstírají, že svět zachraňují chamtiví techničtí oligarchové.

Nejsilnější obhájci Elona Muska (pro ty, kteří by snad nevěděli: Elon Musk je zakladatel soukromé vesmírné agentury ve snaze zlevnit lety do vesmíru a kolonizovat Mars; pozn. překl.) jsou vždy také zuřivými zastánci kapitalismu: vědí, že pokud nás miliardáři nedokážou pomocí technologických inovací zachránit před důsledky prostředí ničícího kapitalismu, pak je celý jejich světonázor neplatný. Ale nemohou a je to tak.

Ekologický kolaps se blíží mnohem rychleji než dopravit na Mars byť jedinou živou bytost, ale lidé z Marsu chtějí mluvit jen o svých hloupých raketách. Jako by hořel dům, ale vaše batole chce, abyste se zastavili a zahráli si s ním počítačovou hru.

Živím se psaním slov, ale nenacházím žádné, které by dostatečně vyjadřovalo můj vztek na lidi, kteří si myslí, že je v pořádku, že ekocidní kapitalismus zabíjí náš domov, protože táta Elon nás všechny dopraví na Mars.

„Hmm, zdá se, že měníme zemi v pustou poušť. Jediné možné řešení je, abychom všichni vyletěli do vesmíru a žili v pusté poušti.“

Řešením problémů lidstva není pokusit se o nemožný úkol útěku do vesmíru, ale překonat naše sebedestruktivní vzorování a přejít do vztahu založeného na spolupráci mezi sebou navzájem a s naším ekosystémem. Stejně jako každý jednotlivec, který odmítá přijmout odpovědnost za své nesnáze, se kolektivně zmítáme všude kolem, abychom řešení umístili kamkoliv, jen ne na nás měnící se. Buď se staneme uvědomělým druhem, nebo zemřeme. Žádné jiné možnosti na stole nejsou.

Anarchismus zní dobře v teorii, ale v praxi to znamená jen opakovat na internetu otázky zahraniční politiky z ministerstva zahraničí USA.

Pouze ti, kdo se nemetamorfovali osobně, vylučují možnost, že lidstvo může metamorfovat kolektivně.

Caitlin Johnstoneová, 15. 7. 2021

Překlad Vladimír Sedláček

Základní údaje

Hlavní město: Havana
Rozloha: 109 886 km²
Nejvyšší bod: Pico Turquino (1975 m n. m.)
Časové pásmo: UTC-5
Světadíl: Střední Amerika
Počet obyvatel: 11 236 790
Hustota zalidnění: 102,3 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: běloši 64 %, mulati a mesticové 27 %, černoši 9 %
Náboženství: ateisté, římsko-katolické
Státní zřízení: socialistická republika
Vznik: 10. Prosince 1898
Měna: kubánské peso a peso convertible (CUP, CUC)