Sloupek emeritního hejtmana Ústeckého kraje

26. 5. 2021

Oldřich Bubeníček, hejtman ústeckého kraje v důchodu, glosuje současné dění v zastupitelstvu Ústeckého kraje a my to touto cestou zveřejňujeme

Jak to vidím já

Všechno špatně, známkování čtyři z milosti, je s podivem, že Ústecký kraj koncem minulého roku vůbec fungoval.

A jak vypadá situace po půl roce vládnutí pravicové koalice ANO, ODS a Spojenci? První byla na řadě Krajská zdravotní a.s. Největší poskytovatel zdravotní péče v republice a Masarykova nemocnice v krajském městě, byly velkou a nepříjemnou konkurencí hlavně pro pražské fakultní nemocnice. Nový hejtman si ještě ani nestačil sundat řetěz z krku a již byl odvolán předseda představenstva Jiří Novák (KSČM) a následně i generální ředitel Petr Fiala (ODS). Na ministerstvu i v konkurenčních nemocnicích si oddechli. A vypukl skandál s poradci hejtmana. Paní poradkyně, místopředseda krajského ANO, měla jako poradce hejtmana a poradce Krajské zdravotní dohromady asi 170 tisíc měsíčně. S druhým poradcem poslancem ještě před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva vyhodili vedoucího odboru kanceláře hejtman tedy z jeho kanceláře. Špatně se dělala i sociální politika. Dnešní náměstek a tvrdý kritik všeho nalevo, Jiří Kulhánek (ODS) tvrdil, že letité problémy po zkušenostech z Kadaně, kde je dlouholetým starostou, vyřeší. Zatím nevyřešil nic a raději hovoří o autobusové dopravě. O té dopravě, která právě za vlády ODS zkolabovala. A osm let ji dával dohromady náměstek Jaroslav Komínek (KSČM).Vznikla Dopravní společnost Ústeckého kraje, která provozuje většinu autobusových linek v kraji. Ale podle pana Kulhánka nemůže tento Komínkův socialistický podnik fungovat, protože spoje mají zajišťovat soukromý dopravci. Dokonce zvažují, že neodeberou desítku objednaných běloruských autobusů.

Důvody jsou dva. Jednak vedení kraje nechce dále provozovat v současném rozsahu Dopravní společnost a druhou je vypovězení partnerské smlouvy s Mogilevskou oblastí v Bělorusku. Dále byla vypovězena i smlouva s Vladimirskou oblastí v Rusku, která se začala obnovovat v době, kdy byla ve vedení kraje ODS. Dubnové zastupitelstvo také zrušilo smlouvu o spolupráci s čínskou provincií Anhui a Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině. Smlouva s jihovietnamskou provincií nebyla ještě uzavřena a tak nebyla ani zrušena. Důvodem rušení byla prý velká orientace kraje na východ. Covidová situace se pomalu uklidňuje. Kraj bohužel dlouho patřil těm, které dostávaly nejméně očkovacích vakcín. Výjimkou byla čistě náhodou městská nemocnice v Kadani, kde se očkovalo jako o závod. A zájemci jezdili i z daleka. A nebude se stavět ani ve Velemíně. V loňském roce koupil Ústecký kraj od obce Velemín stavební pozemek o rozloze cca 8700 m2 za korunu za metr. Mělo se zde postavit nové sociální zařízení pro klienty v Milešově. V nedalekém Milešově se tyčí na kopci z dálky viditelný zámek, kde je umístěna léčebna dlouhodobě nemocných s různou demencí. Většina zaměstnanců jsou právě z Milešova a Velemína. Zámek se nedá dále modernizovat a i tak jsou náklady na provoz obrovské. Proto obec Velemín nabídla pozemky v areálu bývalého koupaliště. Za hubičku je Ústecký kraj koupil. Za dobrotu na žebrotu, obec nebude mít ani léčebnu ani peníze za lukrativní pozemky.

Přesto máme v kraji komunistické politiky, kteří by za ANO dýchali. A dnes již nemusí mít ani roušku.

Oldřich Bubeníček