Tisková zpráva klubu zastupitelů KSČM ÚK

19. 3. 2021

Krajská koalice brzdí rozvoj kraje, na trafiky ale nezapomíná

V Ústí nad Labem, 18. března 2021 – Klub zastupitelů KSČM s obavami sleduje chování koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj v Ústeckém kraji. Události posledních dnů jsou pouze vyvrcholením jejího chaotického čtyřměsíčního vládnutí. Od začátku k řízení kraje nepřistupují jako správci, ale jako uzurpátoři. Při tom kritizují vše dobré, co se odehrálo za předchozích osm let.

Kromě překotného dosazení vlastních lidí do Krajské zdravotní bylo jedním z prvních kroků nové krajské koalice zastavení přípravy veškerých investic. Tím se prodloužily termíny realizace mnoha akcí, na které občané Ústeckého kraje často netrpělivě čekají. Krajská zdravotní přerušila přípravu investic do nemocnic v Děčíně, Ústí nad Labem a Chomutově. Přitom jde o dlouhodobě plánované akce velmi důležité pro kvalitní fungování zdravotní péče.

„Investice jsme v posledních dvou volebních obdobích nezastavili dokonce ani při splácení miliardových dluhů, které nám předchozí vláda s účastí ODS zanechala například po ROPu Severozápad. Ústecký kraj vlastní majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun, který slouží jeho obyvatelům. A pro obyvatele kraje je třeba tento majetek řádně udržovat a rozvíjet. Není možné zcela zastavit investice,“ srovnal předseda zastupitelského klubu KSČM, dřívější náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

Zrušení investic se dotklo také zřízení muzea vozidel Praga, které mělo vzniknout v Chomutově a stát se turistickým magnetem celostátního významu. Hlavní část projektu se přitom již uskutečnila – Ústecký kraj v minulém volebním období získal od majitele na 30 let výjimečnou sbírku, která se řadí mezi trojici nejlepších na světě. V současnosti se zdá, že muzeum nevznikne, a nedoplní tak v nejzápadnějším okresním městě kraje oblíbený depozitář železničních vozidel.

 

Trafiky a zmatky v očkování

Tématem, které v posledních dnech hýbe děním v našem kraji nejvíc, jsou trafiky, které krajská vláda ANO, ODS a Spojenců pro kraj vytváří pro své stranické kolegy. Vznikají podezřelé smlouvy na poradenskou činnost, která se dubluje s náplní práce řádných zaměstnanců krajského úřadu či Krajské zdravotní. Tím se k rozhodování o dění v Ústeckém kraji dostávají lidé, kteří nebyli zvoleni v řádných volbách ani neprošli výběrovým řízením na zaměstnance.

„Za poradenství se dá schovat cokoliv. Není vůbec jasné, co tito lidé dělají, a bohužel není jasná ani jejich odpovědnost. Přitom se účastní jednání rady kraje, komisí rady, výborů zastupitelstva, a dokonce jménem hejtmana absolvují oficiální jednání za Ústecký kraj. To je zcela nepřípustné,“ odmítl netransparentní rozdávání funkcí Komínek.

Samostatnou kapitolou je naprostý chaos v očkování. Ústecký kraj je v něm jedním z nejhorších. Aktuálně má naočkovaných přibližně 7,5 dávky na sto obyvatel. Nepatrně hůře na tom jsou jen tři kraje, nejhorší Zlínský kraj má naočkováno 6,7 dávky na sto obyvatel. Naproti tomu rovná polovina krajů se pohybuje kolem deseti naočkovaných dávek na sto obyvatel.

Ústecký kraj zaspal při zřizování krajských očkovacích center, a tak silně prosazuje soukromá. Do hrstky soukromých očkovacích center proudí takové množství vakcín, že tato centra zcela mimo systém registrací očkují takřka „kde koho“, a to nejen lidi pod 70 let, ale dokonce i obyvatele jiných krajů. Praktičtí lékaři přitom stále čekají na vakcíny pro své pacienty.

Klub zastupitelů KSČM považuje za neomluvitelné, že nemocnice Krajské zdravotní stále nejsou připraveny k očkování registrovaných nejohroženějších skupin obyvatel. Přenechávají jej jiným zařízením, která sice očkování po organizační stránce bez problémů zvládají, ale očkují mimo pořadník a lidi z jiných krajů. Obyvatelé Ústeckého kraje, kteří se poctivě zaregistrovali do systému, zatím čekají doma na SMS pozvánku k očkování. 

Vedení Ústeckého kraje od svého zvolení do funkcí vytváří mnoho nesrozumitelných až konfliktních situací. Kádruje personální návrhy opozice a vybírá si do kontrolních funkcí pouze ty osoby, které mu nebudou dělat problémy. „Dnes nám je jasné, proč vedení kraje dodnes nezvolilo například zástupce opozice do dozorčí rady Krajské zdravotní, kam navrhujeme Jiřího Nováka. Nepotřebují v kontrolním orgánu někoho, kdo jim uvidí pod prsty. Ve volební kampani tvrdili, že ví, kde soudruzi z kraje udělali chybu. Já skoro půl roku po volbách jen těžko hledám, kde nové vedení kraje chybu neudělalo,“ uzavřel Jaroslav Komínek.

Máte-li zájem o další informace, prosím kontaktujte:

Jaroslav Komínek
+420 608 964 834, kominek.jaroslav@seznam.cz